Bharatiya Janata Party - 2014 LS Election Candidates

6th list

GUJARAT LOK SABHA

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

1,

5

Sabarkantha

Shri Deep Sinh Rathore

Ex-MLA

2.

7

Ahmedabad East

Shri Paresh Rawal

Actor

3.

13

Junagadh

Shri Rajesh Chudasma

MLA

4.

17

Kheda

Shri Debusingh Chouhan

MLA

5.

18

Panchmahal

Shri Prabhatsingh Chouhan

Sitting MP

RAJASTHAN

No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

1.

10

Karauli-Dholpur (SC)

Dr. Manoj Rajoriya

2.

13

Ajmer

Shri Sanwarmal Jat

Minister

3.

15

Pali

Shri P.P. Choudhary

4.

17

Barmer

Col. Sonaram Choudhary

Ex-MP

MADHYA PRADESH

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

1.

5

Sagar

Shri Laxmi Narayan Yadav

Ex-Minister

2.

8

Khajuraho

Shri Nagendra Singh

Ex-Minister

3.

19

Bhopal

Shri Alok Sanjar

State Office Incharge, Bhopal

4.

23

Mandsour

Shri Sudhir Gupta

Distt. President

5th list

BIHAR

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

1.

1.

7

Jhanjharpur

Shri Virendra Kumar Choudhary

2.

2.

8

Supoul

Shri Kameshwar Choupal

3.

3.

33

Buxar

Shri Ashwani Kumar Choubey

Ex-Minister

 

 

GUJARAT

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

4.

4.

1

Kachchh (SC)

Shri Vinodbhai Chavda

Distt. Panchayat Member

5.

5.

2

Banaskantha

Shri Haribhai Chaudhary

Sitting MP

6.

6.

3

Patan

Shri Liladharbhai Vaghela

Minister

7.

7.

4

Mahesana

Smt. Jayeshriben Patel

Sitting MP

8.

8.

6

Gandhinagar

Shri Lal Krishna Advani

Chairman BJP Parliamentary Party

9.

9.

8

Ahmedabad West (SC)

Dr. Shri Kiritbhai Solanki

Sitting MP

10.

10.

9

Surendranagar

Shri Devjibhai Fatepura

Kisan Morcha State Vice President

11.

11.

10

Rajkot

Shri Mohanbhai Kundariya

Ex-Minister

12.

12.

11

Porbandar

Shri Viththalbhai Radadiya

Sitting MP

13.

13.

12

Jamnagar

Smt. Punamben Madam

MLA

14.

14.

14

Amreli

Shri Naranbhai Kachhadiya

Sitting MP

15.

15.

15

Bhavnagar

Dr. Smt. Bharatiben Shiyal

MLA

16.

16.

16

Anand

Shri Dilipbhai Patel

MLA

17.

17.

19

Dahod (ST)

Shri Jasvantsinh Bhabhor

Minister

18.

18.

20

Vadodara

Shri Narendrabhai Modi

CM Gujarat

19.

19.

21

Chhota Udaipur (ST)

Shri Ramsinh Rathava

Sitting MP

20.

20.

22

Bharuch

Shri Mansukhabhai Vasav

Sitting MP

21.

21.

23

Bardoli (ST)

Shri Prabhubhai Vasava

MLA

22.

22.

24

Surat

Smt. Darshnaben Jardosh

Sitting MP

23.

23.

25

Navsari

Shri C.R. Patil

Sitting MP

24.

24.

26

Valsad (ST)

Dr. K.C. Patel

Ex-Minister



KERALA

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

25.

1.

16

Mavelikkara (SC)

Adv. P. Sudheer




MAHARASHTRA

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

26.

1.

1

Nandurbar

Sushree Heena Gaveet

27.

2.

23

Bhiwandi

Shri Kapil Patil

Chairman, Co-operative Bank, Thane




RAJASTHAN

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

28.

1.

1

Ganganagar (SC)

Shri Nihalchand Meghwal

Ex-MP

29.

2.

2

Bikaner (SC)

Shri Arjun Meghwal

Sitting MP

30.

3.

3

Churu

Shri Rahul Kaswa

31.

4.

4

Jhunjhunu

Smt. Santosh Ahlawat

MLA

32.

5.

5

Sikar

Swami Sumedanand

Social Activists

33.

6.

6

Jaipur Rural

Shri Rajyavardhan Singh Rathore

Olympian

34.

7.

7

Jaipur

Shri Ramcharan Vohra

State General Secretary

35.

8.

8

Alwar

Shri Mahent Chandnath

Ex-MLA

36.

9.

9

Bharatpur (SC)

Shri Bahadur Koli

Sitting MP

37.

10.

11

Dausa (ST)

Shri Harish Meena

Ex-DGP

38.

11.

12

Tonk-Sawai Madhopur

Shri Sukhbir Singh Jaunapuria

Ex-MLA

39.

12.

14

Nagaur

Shri Chhotu Ram Chaudhary (C.R. Chaudhary)

Former RPSC Member

40.

13.

16

Jodhpur

Shri Gajendra Singh Sekhawat

Ex-UP Jodhpur

41.

14.

18

Jalore

Shri Devji Patel

Sitting MP

42.

15.

19

Udaipur (ST)

Shri Arjun Meena

State President ST Morcha

43.

16.

20

Banswara (ST)

Shri Manshankar Ninama

Distt. Secretary

44.

17.

21

Chittorgarh

Shri Chandra Prakash Joshi

Distt. President

45.

18.

22

Rajsamand

Shri Hari Om Singh Rathore

State Executive Member

46.

19.

23

Bhilwara

Shri Subhash Bahdiya

Distt. President

47.

20.

24

Kota

Shri Om Birla

MLA

48.

21.

25

Jhalawar-Baran

Shri Dushyant Singh

Sitting MP




UTTAR PRADESH

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

49.

1.

8

Sambhal

Shri Satyapal Saini

50.

2.

17

Mathura

Smt. Hema Malini

Ex-MP

51.

3.

19

Fatehpur Sikri

Choudhary Babulal

Ex-Minister

52.

4.

27

Shahjahanpur (SC)

Smt. Krishna Raj

53.

5.

29

Dhaurahra

Smt. Rekha Verma

54.

6.

44

Akbarpur

Shri Devendra Bhole

Ex-MLA

55.

7.

45

Jalaun (SC)

Shri Bhanu Verma

Ex-MP

56.

8.

47

Hamirpur

Shri Pushpendra Singh Chandel

57.

9.

52

Allahabad

Shri Shyama Charan Gupt

58.

10.

55

Ambedkar Nagar

Shri Hariom Pandey

59.

11.

57

Kaiserganj

Shri Brijbhushan Sharan Singh

Sitting MP

60.

12.

59

Gonda

Shri Kirti Vardhan Singh

61.

13.

60

Domariyaganj

Shri Jagdambika Pal

Sitting MP

62.

14.

65

Kushi Nagar

Shri Rajesh Pandey

63.

15.

75

Ghazipur

Shri Manoj Sinha




JHARKHAND

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

64.

1.

9

Jamshedpur

Shri Vidhyut Mahato




ANDAMAN & NICOBAR ISLANDS

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

65.

1.

1

Andaman & nicobar islands

Shri Vishnupad Rai




DADRA & NAGAR HAVELI

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

66.

1.

1

Dadar & Nagar Haveli

Shri Natubhai Gomanbhai Patel

Sitting MP




DAMAN & DIU

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

67.

1.

1

Daman & diu

Shri Lalubhai B. Patel

Sitting MP

4th list

MEGHALAYA

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks
1 1 1

Shillong

Shri Shibun Lyngdoh

 

UTTAR PRADESH

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks
2 1 12

Ghaziabad

General V.K. Singh

Retd.

 

ASSAM

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

1.

1.

11

Kaliabor

Shri Mrinal Kumar Saikia

 

 

 

BIHAR

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

2.

1.

19

Maharajganj

Shri Janardan Singh Sigriwal

MLA

3.

2.

30

Patna Sahib

Shri Shatrughan Sinha

Sitting MP

 

 

HARYANA

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

4.

1.

1

Ambala (SC)

Shri Ratan Lal Kahariya

Ex-MP

5.

2.

2

Kurukshetra

Shri Rajkumar Saini

 

6.

3.

6

Sonipat

Shri  Ramesh Kaushik

 

7.

4.

7

Rohtak

Shri Om Prakash Dhankhad

President Kisan Morcha

8.

5.

8

Bhiwani-Mahendragarh

Shri Dharamveer

 

9.

6.

9

Gurgaon

Shri Rao Indrajeet Singh

Sitting MP

10.

7.

10

Faridabad

Shri Krishnapal Gurjar

MLA

 

 

ODISHA

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

11.

1.

4

Keonjhar (ST)

Shri Anant Nayak

Ex-MP

12.

2.

13

Kandhamal

Shri Sukanta Panigrahi

State Executive Member

13.

3.

19

Aska

Shri Mahesh Mohanty

State Executive Member

14.

4.

20

Berhampur

Shri Ram Chandra Panda

Ex-Deputy Speaker

 

 

PUNJAB

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

15.

1.

2

Amritsar

Shri Arun Jaitley

LOP (Rajya Sabha)

16.

2.

5

Hoshiarpur (SC)

Shri Vijay Sampla

 

 

 

UTTAR PRADESH

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

17.

1.

1

Saharanpur

Shri Raghav Lakhanpal

MLA

18.

2.

2

Kairana

Shri Hukum Singh

MLA

19.

3.

3

Muzaffarnagar

Dr. Sanjeev Balyan

 

20.

4.

4

Bijnor

Shri Rajendra Singh Advocate

 

21.

5.

6

Moradabad

Kunwar Sarvesh Singh

MLA

22.

6.

7

Rampur

Dr. Naipal Singh

MLA

23.

7.

10

Meerut

Shri Rajendra Aggarwal

Sitting MP

24.

8.

11

Baghpat

Dr. Satpal Sing

Ex-IPS

25.

9.

13

Gautam buddh Nagar

Dr. Mahesh Sharma

MLA

26.

10.

14

Bulandshahr (SC)

Dr. Bhola Singh

 

27.

11.

15

Aligarh

Shri Satish Goutam

 

28.

12.

18

Agra (SC)

Prof. Ramshankar Katheriya

Sitting MP

29.

13.

20

Firozabad

Shri S.P. Singh Baghel

Sitting MP

30.

14.

21

Mainpuri

Shri B.S.S. Chouhan

 

31.

15.

22

Etah

Shri Rajveer Singh

Ex-MLA

32.

16.

24

Aonla

Shri Dharmedra Kashyap

Ex-MLA

33.

17.

25

Bareilly

Shri Santosh Gangwar

Ex-MP

34.

18.

26

Pilibhit

Smt. Maneka Sanjay Gandhi

Sitting MP

35.

19.

28

Kheri

Shri Ajay Mishra ‘Taini’

MLA

36.

20.

30

Sitapur

Shri Rajesh Verma

Ex-MP

37.

21.

31

Hardoi (SC)

Shri Anshul Verma

 

38.

22.

32

Misrikh (SC)

Smt. Anju Bala

 

39.

23.

33

Unnao

Shri Harisakshi Maharaj

Ex-MP

40.

24.

34

Mohanlalganj (SC)

Shri Kaushal Kishore

Ex-MLA

41.

25.

35

Lucknow

Shri Rajnath Singh

Sitting MP

42.

26.

38

Sultanpur

Shri Varun Gandhi

Sitting MP

43.

27.

40

Farrukhabad

Shri Mukesh Rajput

 

44.

28.

41

Etawah (SC)

Shri Ashok Dohre

Ex-MLA

45.

29.

42

Kannauj

Shri Subrat Pathak

 

46.

30.

43

Kanpur

Dr. Murali Manohar Joshi

Sitting MP

47.

31.

46

Jhansi

Sadhvi Uma Bharti

MLA

48.

32.

49

Fatehpur

Sadhvi Niranjan Jyoti

MLA

49.

33.

50

Kaushambi (SC)

Shri Vinok Sonkar

 

50.

34.

53

Barabanki (SC)

Smt. Priyanka Rawat

 

51.

35.

54

Faizabad

Shri Lallu Singh

Ex-MLA

52.

36.

56

Bahraich (SC)

Savitri Bai Phule

MLA

53.

37.

58

Shrawasti

Shri Daddan Mishra

Ex-MLA

54.

38.

61

Basti

Shri Harish Dwivedi

 

55.

39.

63

Maharajganj

Shri Pankaj Choudhary

Ex-MP

56.

40.

64

Gorakhpur

Shri Yogi Aditya Nath

Sitting MP

57.

41.

66

Deoria

Shri Kalraj Mishra

MLA

58.

42.

67

Bansgaon (SC)

Shri Kamlesh Paswan

Sitting MP

59.

43.

68

Lalganj (SC)

Smt. Leelam Sonkar

 

60.

44.

69

Azamgarh

Shri Ramakant Yadav

Sitting MP

61.

45.

70

Ghosi

Shri Harinarayan Rajbhar

 

62.

46.

71

Salempur

Shri Ravindra Kushwaha

 

63.

47.

72

Ballia

Shri Bharat Singh

Ex-MLA

64.

48.

73

Jaunpur

Shri K.P. Singh

 

65.

49.

74

Machhlishahr (SC)

Shri Ramcharitra Nishad

 

66.

50.

76

Chandauli

Shri Mahendra Nath Pandey

Ex-MLA

67.

51.

77

Varanasi

Shri Narendra Bhai Modi

CM Gujarat

68.

52.

78

Bhadohi

Shri Virendra Singh Mast

 

69.

53.

80

Robertsganj (SC)

Shri Chhote Lal Kharwar

 

 

 

CHATTISGARH

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

70.

1.

1

Sarguja (ST)

Shri Kamalbhan Singh

 

71.

2.

2

Raigarh (ST)

Shri Vishnudev Sai

Sitting MP

72.

3.

3

Janjgir-Champa (SC)

Smt. Kamla Patle

Sitting MP

73.

4.

4

Korba

Dr. Banshilal Mahato

 

74.

5.

5

Bilaspur

Shri Lakhanlal Sau

 

75.

6.

6

Rajnandgaon

Shri Abhishek Singh

 

76.

7.

7

Durg

Sushree Saroj Pandey

Sitting MP

77.

8.

8

Raipur

Shri Ramesh Bais

Sitting MP

78.

9.

9

Mahasamund

Shri Chandulal Sahu

Sitting MP

79.

10.

10

Bastar (ST)

Shri Dinesh Kashyap

Sitting MP

80.

11.

11

Kanker (ST)

Shri Vikram Usendi

 

 

 

UTTARAKHAND

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

81.

1.

1

Tehri Garhwal

Maharani Smt. Raj Laxmi

Sitting MP

82.

2.

2

Garhwal

Maj. Gen. B.C. Khandudi

Ex-CM

83.

3.

3

Almora (SC)

Shri Ajay Tamta

MLA

84.

4.

4

Nainital-Udhamsingh Nagar

Shri Bhagat Singh Koshyari

Sitting MP

85.

5.

5

Hardwar

Dr. Ramesh Pokhriyal Nishank

MLA

 

 

CHANDIGARH

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

86.

1.

1

Chandigarh

Smt. Kirron Kher

 

 

 

DELHI

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

87.

1.

1

Chandni Chowk

Dr. Harsh Vardhan

MLA

88.

2.

2

North East Delhi

Shri Manoj Tiwari

 

89.

3.

3

East Delhi

Shri Mahesh Giri

 

90.

4.

4

New Delhi

Smt. Meenakshi Lekhi

 

91.

5.

5

North West Delhi (SC)

Shri Udit Raj

 

92.

6.

6

West Delhi

Shri Parvesh Verma

MLA

93.

7.

7

South Delhi

Shri Ramesh Bidhuri

MLA

3rd list

 

ASSAM

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks
1. 1. 1

Karimganj (SC)

Shri Krishna Das

2.

2.

2

Silchar

Shri Kabindra Purkayastha

Sitting MP

3.

3.

4

Dhubri

Dr. Debomoy Sanyal

Distt. Vice President

4.

4.

6

Barpeta

Shri Chandra Mohan Patowari

5.

5.

9

Tezpur

Shri Ram Prasad Sharma

6.

6.

13

Dibrugarh

Shri Rameshwar Teli

 

 

BIHAR

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

7.

1.

1

Valmiki Nagar

Shri Satish Dubey

MLA

8.

2.

2

Paschim Champaran

Dr. Sanjay Jayaswal

Sitting MP

9.

3.

3

Purvi Champaran

Shri Radha Mohan Singh

Sitting MP

10.

4.

4

Sheohar

Smt. Rama Devi

Sitting MP

11.

5.

6

Madhubani

Shri Hukumdev Narayan Yadav

Sitting MP

12.

6.

9

Araria

Shri Pradeep Singh

Sitting MP

13.

7.

10

Kishanganj

Dr. Dilip Jayaswal

MLC

14.

8.

11

Katihar

Shri Nikhil Kumar Chaudhary

Sitting MP

15.

9.

12

Purnia

Shri Uday Singh

Sitting MP

16.

10.

13

Madhepura

Shri Vijay Kumar Kushwaha

17.

11.

14

Darbhanga

Shri Kirti Jha Azad

Sitting MP

18.

12.

15

Muzaffarpur

Shri Ajay Nishad

19.

13.

17

Gopalganj (SC)

Shri Janak Chamar

20.

14.

18

Siwan

Shri Om Prakash Yadav

Sitting MP

21.

15.

20

Saran

Shri Rajiv Pratap Rudy

Sitting MP (RS)

22.

16.

22

Ujiarpur

Shri Nityanand Rai

MLA

23.

17.

24

Begusarai

Shri Bhola Singh

Sitting MP

24.

18.

26

Bhagalpur

Shri Shahnawaz Hussain

Sitting MP

25.

19.

27

Banka

Smt. Putal Devi

Sitting MP

26.

20.

31

Pataliputra

Shri Ram Kripal Yadav

Sitting MP

27.

21.

32

Arrah

Shri R.K. Singh

28.

22.

34

Sasaram (SC)

Shri Chhedi Paswan

MLA

29.

23.

37

Aurangabad

Shri Sushil Singh

Sitting MP

30.

24.

38

Gaya (SC)

Shri Hari Majhi

Sitting MP

31.

25.

39

Nawada

Shri Giriraj Singh

MLC

 

 

KARNATAKA

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

32.

1.

15

Udupi Chikmagalur

Kum. Shobha Karandlaje

33.

2.

19

Tumkur

Shri G.S. Basavaraj

34.

3.

20

Mandya

Shri Shivalingaiah

35.

4.

21

Mysore

Shri Prathap Simha

36.

5.

28

Kolar (SC)

Shri M. Narayanaswamy

 

KERALA

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

37.

1.

2

Kannur

Shri P.C. Mohanan Master

National Secy. Kisan Morcha

38.

2.

3

Vadakara

Shri V.K. Sajeeva

State Spokesman

39.

3.

4

Wayanad

Shri P.R. Rasmilnath

40.

4.

5

Kozhikode

Shri C.K. Padmanabhan

National Executive Member

41.

5.

6

Malappuram

Adv. Sreeprakash

Distt. Secretary

42.

6.

7

Ponnani

Shri K. Narayanan Master

Distt. President

43.

7.

8

Palakkad

Smt. Shobha Surendran

National Executive Member

44.

8.

9

Alathur (SC)

Shri Shajumon Vattekad

State President SC Morcha

45.

9.

10

Thrissur

Shri K.P. Sreesan

State General Secretary

46.

10.

11

Chalakudy

Adv. B. Gopalakrishnan

47.

11.

13

Idukki

Adv. Sabu Varghese

State President Minority Morcha

48.

12.

17

Pathanamthitta

Shri M.T. Ramesh

State Vice President

49.

13.

18

Kollam

Shri P.M. Velayudhan

State Vice President

50.

14.

19

Attingal

Smt. Girijakumari

 

MADHYA PRADESH

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

51.

1.

1

Morena

Shri Anup Mishra

Ex-Minister

52.

2.

2

Bhind (SC)

Shri Bhagirath Prasad Singh

Ex-IAS

53.

3.

3

Gwalior

Shri Narendra Singh Tomar

State President

54.

4.

4

Guna

Shri Jaibhan Singh Pavaiya

MLA

55.

5.

6

Tikamgarh (SC)

Shri Virendra Khatik

Sitting MP

56.

6.

7

Damoh

Shri Prahlad Patel

Ex-MP

57.

7.

9

Satna

Shri Ganesh Singh

Sitting MP

58.

8.

10

Rewa

Shri Janardan Mishra

Distt. President

59.

9.

11

Sidhi

Smt. Riti Pathak

Distt. President Panchayat

60.

10.

12

Shahdol (ST)

Shri Dalpat Singh Paraste

Ex-MP

61.

11.

13

Jabalpur

Shri Rakesh Singh

Sitting MP

62.

12.

14

Mandla (ST)

Shri Faggan Singh Kulaste

Sitting MP (RS)

63.

13.

16

Chhindwara

Ch. Chandrabhan Singh,

MLA

64.

14.

17

Hoshangabad

Shri Rao Uday Pratap Singh

Sitting MP

65.

15.

18

Vidisha

Smt. Sushma Swaraj

LOP (Lok Sabha)

66.

16.

20

Rajgarh

Shri Rodmal Nagar

67.

17.

21

Dewas (SC)

Shri Manohar Utwal

MLA

68.

18.

22

Ujjain (SC)

Prof. Chintamani Malviya

69.

19.

24

Ratlam (ST)

Shri Dilip Singh Bhuria

Ex-MP

70.

20.

25

Dhar (ST)

Smt. Savitri Thakur

71.

21.

26

Indore

Smt. Sumitra Mahajan

Sitting MP

72.

22.

27

Khargone (ST)

Shri Subhash Patel

73.

23.

28

Khandwa

Shri Nandkumar Singh Chauhan

Ex-MP

74.

24.

29

Betul (ST)

Smt. Jyoti Dhurve

Sitting MP

MAHARASHTRA

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

75.

1.

29

Mumbai North Central

Smt. Poonam Mahajan

National Secretary

76.

2.

42

Solapur (SC)

Shri Sharad Bansode

JHARKHAND

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

77.

1.

1

Rajmahal (ST)

Shri Hemlal Murmu

MLA

78.

2.

2

Dumka (ST)

Shri Sunil Soren

Ex-MLA

79.

3.

3

Godda

Shri Nishikant Dubey

Sitting MP

80.

4.

4

Chatra

Shri Sunil Singh

81.

5.

5

Kodarma

Dr. Ravindra Kumar Rai

State President

82.

6.

6

Giridih

Shri Ravindra Pandey

Sitting MP

83.

7.

7

Dhanbad

Shri Pashupati Nath Singh

Sitting MP

84.

8.

8

Ranchi

Shri Ramtahal Chaudhary

Ex-MP

85.

9.

10

Singhbhum (ST)

Shri Laxman Gilua

MLA

86.

10.

11

Khunti (ST)

Shri Kariya Munda

Sitting MP

87.

11.

12

Lohardaga (ST)

Shri Sudarshan Bhagat

Sitting MP

88.

12.

13

Palamau (SC)

Shri V.S. Ram

Ex-IPS

89.

13.

14

Hazaribagh

Shri Jayant Sinha

 

 

LAKSHADWEEP

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

90.

1.

1

Lakshadweep (ST)

Shri M.P. Sayed Mohammaed Koya

 

 

WEST BENGAL

Sl. No. Constituency No. & Name Name of Candidate Remarks

91.

1.

2

Alipurduars (ST)

Shri Birendra Bora Oraon

92.

2.

4

Darjeeling

Shri S.S. Ahluwalia

Ex-MP

93.

3.

8

Maldaha Dakshin

Shri Bishnu Pada Roy

Distt. Treasurer

94.

4.

10

Baharampur

Shri Debesh Kumar Adhikari

95.

5.

19

Joynagar (SC)

Shri Biplab Mondal

96.

6.

31

Kanthi

Shri Kamalendu Pahari

Distt. Vice President

97.

7.

35

Purulia

Shri Bikash Banerjee

Distt. President

2nd list

ASSAM

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

1.

1.

7

Gauhati

Smt. Bijoya Chakraborty

Sitting MP

2.

2.

8

Mangaldoi

Shri Ramen Deka

Sitting MP

3.

3.

10

Nowgong

Shri Rajen Gohain

Sitting MP

4.

4.

12

Jorhat

Shri Kamakhaya Prasad Tasa

State Vice President

5.

5.

14

Lakhimpur

Shri Sarbananda Sonowal

State President

 

KARNATAKA

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

6.

1.

1

Chikkodi

Shri Ramesh V. Katti

Sitting MP

7.

2.

2

Belgaum

Shri Suresh C. Angadi

Sitting MP

8.

3.

3

Bagalkot

Shri P.C. Gaddigoudar

Sitting MP

9.

4.

4

Bijapur (SC)

Shri Ramesh C. Jigajinagi

Sitting MP

10.

5.

5

Gulbarga (SC)

Shri Revu Naik Belamgi

Ex-Minister

11.

6.

6

Raichur (ST)

Shri K. Sivanagouda Naik

 

12.

7.

8

Koppal

Shri Sanganna A. Karadi

 

13.

8.

10

Haveri

Shri Shivkumari C. Udasi

Sitting MP

14.

9.

11

Dharwad

Shri Prahlad Joshi

Sitting MP

15.

10.

12

Uttara Kannada

Shri Ananth Kumar Hegde

Sitting MP

16.

11.

13

Davanagere

Shri G.M. Siddeswara

Sitting MP

17.

12.

14

Shimoga

Shri B.S. Yeddyurappa

Ex-CM

18.

13.

17

Dakshina Kannada

Shri Nalin Kumar Katil

Sitting MP

19.

14.

18

Chitradurga (SC)

Shri Janardhana Swamy

Sitting MP

20.

15.

22

Chamarajanagar (SC)

Shri A.R. Krishna Murthy

 

21.

16.

23

Bangalore Rural

Shri P. Muniraja Gowda

State President BJYM

22.

17.

24

Bangalore North

Shri D.V. Sadananda Gowda

Ex-CM

23.

18.

25

Bangalore central

Shri P.C. Mohan

Sitting MP

24.

19.

26

Bangalore South

Shri Ananth Kumar

Sitting MP

25.

20.

27

Chikkballapur

Shri B.N. Bachhegouda

Ex-Minister

 

KERALA

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

26.

1.

1

Kasaragod

Shri K. Surendran

State General Secretary

27.

2.

12

Ernakulam

Shri A.N. Radhakrishnan

State General Secretary

28.

3.

20

Thiruvananthapuram

Shri O. Rajagopal

Ex-Minister

 

ODISHA

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

29.

1.

1

Bargarh

Shri Subash Chauhan

Co-convener Security Cell

30.

2.

5

Mayurbhanj (ST)

Dr. Nepol Raghu Murmu

 

31.

3.

6

Balasore

Shri Pratap Sarangi

Sitting MLA

32.

4.

11

Kalahandi

Shri Pradeep Nayak

Ex-Minister

33.

5.

21

Koraput (ST)

Shri Shibashankar Ulka

 

 

TRIPURA

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

34.

1.

1

Tripura West

Shri Sudhindra Ch. Dasgupta

State President

35.

2.

2

Tripura East (ST)

Shri Parikshit Debbarma

State Vice President

 

WEST BENGAL

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

36.

1.

5

Raiganj

Shri Nimu Bhowmick

Film Artist

37.

2.

10

Baharampur

Shri Susanta Ranjan Pal

State Vice President

38.

3.

14

Bangaon (SC)

Shri K.D. Biswas

Retd. Commender

39.

4.

15

Barrackpore

Shri R.K. Handa

Retd. IPS

40.

5.

18

Basirhat

Shri Samik Bhattacharya

State General Secretary

41.

6.

28

Hooghly

Shri Chandan Mitra

Sitting MP (Rajya Sabha)

42.

7.

29

Arambagh (SC)

Shri Madhusudhan Bag

Teacher

43.

8.

30

Tamluk

Shri Badsah Alam

State Vice President

44.

9.

32

Ghatal

Md Alam

Vice President Minority Morcha

45.

10.

33

Jhargram (ST)

Shri Bikash Mudi

State President ST Morcha

46.

11.

34

Medinipur

Shri Prabhakar Tiwari

State Vice President

47.

12.

37

Bishnupur (SC)

Dr. Jayanta Mondal

Dist. President

48.

13.

38

Bardhaman Purba (SC)

Shri Santosh Roy

Dist. Secretary

49.

14.

39

Burdwan - Durgapur

Smt. Deboshree Chowdhury

State Secretary

50.

15.

40

Asansol

Shri Babul Supriya

Singer

51.

16.

41

Bolpur (SC)

Shri Kamini Mohan Sarkar

Ex. SDM

52.

17.

42

Birbhum

Shri Joy Banerjee

Film Artist

1st list

Sl. Name of State Constituency No. & Name Name of Candidate
1. Arunachal Pradesh 1 Arunachal West Shri Kiren Rijijuji, Ex-MP
2. Arunachal Pradesh 2 Arunachal East Shri Tapir Gao, Ex-MP
3. Manipur 1 Inner Manipur Dr. R.K. Ranjan Singh
4. Manipur 2 Outer Manipur (ST) Prof. Gangmumei Kamei
5. Goa 1 North Goa Shri Shripad Yesso Naik, Sitting MP
6. Goa 2 South Goa Shri Narendra Keshav Sawaikar, State General Secretary
7. West Bengal 1 Cooch Behar (SC) Shri Hemchandra Burman,
District President
8. West Bengal 3 Jalpaiguri (SC) Shri Satyalal Sarkar, Ex-DIG, SSB
9. West Bengal 6 Balurghat Shri Biswapriya Roychowdhary
State General Secretary
10. West Bengal 7 Maldaha Uttar Shri Subashkrishna Goswami
Elected Block Member
11. West Bengal 9 Jangipur Shri Samrat Ghosh, District General Secretary
12. West Bengal 11 Murshidabad Shri Sujit Kumar Ghosh, Retd. IPS
13. West Bengal 12 Krishnanagar Shri Satyabrata Mukherjee, Ex-MP & Central Minister
14. West Bengal 13 Ranaghat (SC) Dr. Supravat Biswas, National Executive Member
15. West Bengal 16 Dum Dum Shri Tapan Sikdar, Ex-MP & Central Minister
16. West Bengal 17 Barasat Shri P.C. Sarkar (Jr.), World Famous Magician
17. West Bengal 20 Mathurapur (SC) Shri Tapan Naskar, District General Secretary
18. West Bengal 21 Diamond Harbour Shri Avijit Das, State BJYM Member
19. West Bengal 23 Kolkata Dakshin Shri Tathagata Roy, Ex State President
20. West Bengal 24 Kolkata Uttar Shri Rahul Sinha, State President
21. West Bengal 25 Howrah Shri George Baker, Film Actor (Christian Minority)
22. West Bengal 26 Uluberia Shri R.K. Mahanti, Retd. IPS
23. West Bengal 36 Bankura Dr. Subash Sarkar, State Vice President
24. Odisha 2 Sundargarh (ST) Shri Jual Oram, Former Minister
25. Odisha 3 Sambalpur Shri Suresh Pujari, State Gen. Secy., and Ex-State President
26. Odisha 9 Dhenkanal Shri Rudra Narayan Pani, Ex-MP (Rajya Sabha)
27. Odisha 10 Bolangir Smt. Sangeeta Kumari Singh Deo,
Ex-MP
28. Odisha 12 Nabarangpur (ST) Shri Parsuram Majhi, State Vice President and Ex-MP
29. Odisha 16 Jagatsinghpur (SC) Shri Baidhar Mallik, Ex-MLA
30. Maharashtra 2 Dhule Dr. Subhash Bhamre, Famous Cancer Surgeon
31. Maharashtra 3 Jalgaon Shri Ashok Tapiram Patil, (A.T. Nana Patil), Sitting MP
32. Maharashtra 4 Raver Shri Haribhau Javle, Sitting MP
33. Maharashtra 6 Akola Shri Sanjya Dhotre, Sitting MP
34. Maharashtra 10 Nagpur Shri Nitin Gadkari, Ex-National President
35. Maharashtra 11 Bhandara - Gondiya Shri Nana Patole, Sitting MLA
36. Maharashtra 12 Gadchiroli-Chimur (ST) Shri Ashok Nete, State President, ST Morcha
37. Maharashtra 13 Chandrapur Shri Hansraj Ahir, Sitting MP
38. Maharashtra 16 Nanded Shri D.B. Patil, Ex-MP
39. Maharashtra 18 Jalna Shri Ravsaheb Danve Patil, Sitting MP
40. Maharashtra 20 Dindori (ST) Shri Harishchandra Chowhan, Sitting MP
41. Maharashtra 22 Palghar (ST) Ad. Chintaman Vanga, Sitting MLA & Ex-MP
42. Maharashtra 26 Mumbai North Shri Gopal Shetti, Sitting MLA
43. Maharashtra 28 Mumbai North East Dr. Kirit Somaiya, Ex-MP
44. Maharashtra 37 Ahmadnagar Shri Dilip Gandhi, Sitting MP
45. Maharashtra 39 Beed Shri Gopinath Munde, Dy. Leader of Opposition, Lok Sabha
46. Maharashtra 44 Sangli Shri Sanjaykaka Patil, Ex-MLA
47. Himachal Pradesh 1 Kangra Shri Shanta Kumar, Ex-CM and Ex-Minister
48. Himachal Pradesh 3 Hamirpur Shri Anurag Thakur, Sitting MP and National President BJYM
49. Himachal Pradesh 4 Shimla (SC) Shri Virendra Kashyap, Sitting MP
50. Jammu & Kashmir 1 Baramulla Shri Gulam Mohammad Meer,
51. Jammu & Kashmir 3 Anantnag Mushtaq Ahmad Malik, Nurabadi
52. Jammu & Kashmir 4 Ladakh Shri Thunpsthan Chhewang, National Executive Member
53. Jammu & Kashmir 5 Udhampur Dr. Jitendra Singh, National Executive Member & State Spokesperson
54. Jammu & Kashmir 6 Jammu Shri Jugal Kishore Sharma, State President

website statistics